راهنمای مطالعه

  • دراسنا کامپکت، گیاه محبوب آپارتمان نشینان
  • آیا گیاه دراسنا کامپکت هوا را تصفیه میکند؟
  • نحوه مراقبت و نگهداری گیاه دراسنا کامپکت
  • تکثیر گیاه خانگی دراسنا کامپکت
  • مشکلات و بیماری های دراسنا کامپکت

دراسنا کامپکت، گیاه محبوب آپارتمان نشینان

گیاه خانگی دراسنا کامپکت از جمله گیاهان آپارتمانی مقاوم میباشد که به راحتی خود را با هر آب و هوایی سازگار می کند. این گیاه در برابر کم آبی بسیار مقاوم است. همچنین در محیط هایی با نور بسیار کم هم میتواند به زندگی خود ادامه دهد. از همین رو خرید دراسنا کامپکت به افرادی که برای مراقبت و نگهداری گیاهان آپارتمانی زمان کافی ندارند یا در پرورش آنها کم تجربه هستند، توصیه میشود. مقاوم بودن این گیاه در کناز زیبایی آن باعث شده تا این گیاه جزو محبوب ترین گیاهان آپارتمانی مناسب محل کار نیز قرار بگیرد.

گیاه دراسنا کامپکت یکی از زیبا ترین گل های آپارتمانی به شمار می آید که بومی مناطق جنوب شرقی آفریقا است و از خانواده مارچوبه‌ها (Asparagaceae) می باشد. نام علمی این گیاه Dracaena Compacta میباشد. این گیاه زیبا، برگهایی به رنگ سبز پررنگ و متراکم دارد. نامگذاری دراسنا کامپکت نیز، براساس نحوه قرار گیری برگهای آن در کنار هم است. به دلیل فشردگی برگ ها، نام کامپکت یا فشرده را بر روی این گونه زیبا قرار داده‌اند.
گیاه آپارتمانی دراسنا کامپکت به دلیل زیبایی، قیمت بالا و ابعاد نسبتا کوچک (ارتفاع حدود ۳۰ سانتیمتر) مناسب فضای باز نیست اما می تواند از آن در طراحی داخلی و زیباسازی فضاهای بسته استفاده کرد.

آیا گیاه دراسنا کامپکت هوا را تصفیه میکند؟

به تمام ویژگی های مثبت دراسنا کامپکت ویژگی تصفیه هوا را نیز اضافه کنید. این گیاهان به میزان قابل توجهی آلودگی های هواب محیط را جذب میکنند و هوای داخل منازل، ادارات و محیط های بسته ی عمومی را تصفیه می کنند.

احتمالا با شنیدن کلمه “آلودگی هوا” به یاد دود و ترافیک افتاده اید. اما باید بدانید که آلودگی هوا مختص فضای بیرون اتاق نیست. آلاینده های مختلفی در فضاهای بسته وجود دارند که سلامتی ما را تهدید میکنند. مانند حشره کش ها، اثرات مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها، باکتری های که در چرم مبل یا … وجود دارد حضور این مواد در کنار هم، محیط را دچار آلودگی محیطی می کند. سندروم خطرناکی که می تواند باعث سردرد، آلرژی، خستگی و در صورت ادامه دار بودن می تواند باعث سرطان و بیماری های خطرناک شود.

اما خیلی هم جای نگرانی نیست. طبق تحقیقاتی که ناسا ، حدود ۵۰ گیاه شناسایی شده اند که می توانند بسیاری از این آلودگی ها را از بین ببرند. گیاه آپارتمانی دراسنا کام پکت نیز جزو این گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا قرار دارد .این گیاه از بهترین گیاهان برای از بین بردن تری‌کُلُرواتیلن موجود در هواست و با توجه به مقاومت و رشد خوبی که دارد اگر به خوبی از آن مواظبت کنید تا ده ها سال باقی می ماند.

نحوه مراقبت و نگهداری گیاه دراسنا کامپکت

۱) نور مورد نیاز دراسنا کامپکت

کامپکت گیاهی سایه دوست میباشد و به نور زیاد و شدید علاقه‌ای ندارد. نور مستقیم و بیش از حد، باعث سوختن برگهای این گیاه می شود. این گیاه جزو گیاهان مقاوم در برابر کم نوری میباشد.

۲) کامپکت در چه دمایی بیشترین رشد را خواهد داشت؟

بهترین دمای رشد برای گیاه آپارتمانی دراسنا کامپکت همان دمای داخل اتاق است. در زمستان بهترین درجه حرارت برای نگهداری این گیاه، ۱۶ درجه سانتیگراد میباشد. گل کامپکت به سرما بسیار حساس می باشد. بنابراین در فصل زمستان از سرمای زیاد در برابر گیاه خود محافظت کنید. گیاه دراسنا کامپکت تا دمای ۱۳ درجه نسبت به سرما مقاوم است. در تابستان مناسب ترین دما حداکثر تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. مراقب باشید تا گیاه در برابر گرما و خشکی شدید قرار نگیرد.

۳) کامپکت چه قدر به رطوبت احتیاج دارد؟

دراسنا کامپکت و اکثر گونه های خانواده دراسنا به رطوبت ۴۰ درصدی نیاز دارند یعنی همان رطوبت اتاق برا آنها کافی میباشد. اما این به این معنی نیست که برای تامین رطوبت گیاه هیچ اقدامی لازم نیست که انجام دهیم. در صورت گرم شدن زیاد هوا در تابستان، باید رطوبت محیط را بالا ببرید، چون گرمای خشک برای گیاهان بسیار مضر می باشد.

۴) آبیاری گلدان دراسنا کامپکت

برای آبیاری دراسنا کامپکت بهتر است از آب تصفیه شده یا آب جوشیده سرد شده استفاده کنید. البته می توانید آب شیر را نیز به مدت ۴۸ ساعت در معرض هوای آزاد قرار دهید تا تمامی املاح موجود در آب مانند کلر از آن خارج شود و به مصرف گیاه برسانید؛ زیرا عناصر موجود در آب همچون فلوراید، کربنات و بی کربنات باعث شوری خاک میشوند و برای این گیاه بسایر مضر هستند.

برای اقدام به آبیاری دراسنا منتظر خشک شدن خاک باشید. خاک سطح گیاه که کمی خشک شد میتوانید به آن آب اضافه کنید. آبیاری کامپکت رابطه مستقیم با دمای محیط نگهداری این گیاه دارد. هرچه دمای محیط بیشتر باشد تعداد دفعات آبیاری گیاه نیز بیشتر میشود.

پیش‌تر در بالا گفتیم که این گیاه مقاوم هست و در هر شرایطی میتواند زنده بماند اما آبیاری زیاد باعث مرگ گیاه خواهد شد. پس حتما اجازه دهید که مابین دو آبیاری خاک گلدان تا عمق ۳ الی ۴ سانتی متری خشک بشود. البته این عمق بستگی به اندازه گلدان شما نیز دارد.

۵) خاک مناسب برای دراسنا کامپکت

کامپکت به خاک سبک با زهکش بالا احتیاج دارد. دقت کنید به هیچ وجه درصد خاک باغچه در آن بالا نباشه چون باعث سنگین شدن خاک گلدان میشود و آب را از خود عبور نمیدهد. انباشته شدن آب در ته گلدان باعث پوسیدگی ریشه ها و  زرد شدن برگهای این گیاه خواهد شد، حتما در ترکیب خاک دراسنا از شن و ماسه هم استفاده کنید.

۶) تغذیه و کوددهی چگونه است؟

پیش‌تر گفته شد که خاک مناسب برای گیاه دراسنا کامپکت، خاک سبک میباشد. خاک های سبک مواد غذایی کمتری نسبت به خاک های سنگین دارند و چون در بسترش از خاک سبک استفاده کردیم باید حواستان به تغزیه و کوددهی گیاه باشد.

برای تغإیه این گیاه از کودهای کریستالون باستفاده نکنید. این کود باعث سوختگی گیاه خواهد شد. ضمن اینکه برای گیاه رشدی را رقم نخواهد زد. کودهای مایع بهترین گزینه برای دراسنا هستند. از کود مخصوص گیاهان زینتی با فرمول۱۰-۱۰-۱۰ ماهی یک بار استفاده کنید.

۷) انتخاب و تعویض گلدان دراسنا کامپکت

ریشه های این گیاه به صورت مدور رشد می کند، بنابراین بهتر است از ابتدا برای آن گلدانی با سایز مناسب انتخاب کنید و هر دو سال یک بار نسبت به تعویض گلدان آن اقدام نمایید.

۸) نحوه تمیز کردن برگ‌­های گیاه آپارتمانی دراسنا کامپکت

برای تمیز کردن برگ­ها می‌­توانید با پارچه یا اسفنج نرم و مرطوب به آرامی روی برگ‌­ها را پاکسازی کنید. در صورت نیاز از مواد براق کننده برگ هر ماه یکبار استفاده نمایید.

تکثیر گیاه خانگی دراسنا کامپکت

تکثیر دراسنا کامپکت، به دو روش و از طریق قلمه و در فصل بهار انجام میشود.

روش اول
می توانید قلمه ای به طول ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر با تیغ تیز از گیاه جدا کنید. ۱ الی ۲ ساعت فرصت دهید شیره گیاه خارج شود و در خاک برگ همراه با کود دامی بکارید.
روش دوم
راه دیگر این است که ساقه ی بدون برگ را در خاک، به صورت طولی، بخوابانید. برای حفظ رطوبت، روی گلدان را با پلاستیک پوشانده و هرازگاهی مه پاشی کنید تا فضایی شبیه به گلخانه ایجاد شود.

مشکلات و بیماری های دراسنا کامپکت

چرا برگ های دراسنا کامپکت کمرنگ شده و میریزند؟

این مورد نشان از هوای گرم و خشک دارد ،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید اما آن را در معرض کوران قرار ندهید و هفته ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید.

برگهای جدید گل کامپکت ریز هستند و رشد گیاه کند شده است؟

این مشکل نشان می دهد خاک مواد مغذی ندارد. پس کوددهی به خاک را شروع کنید و گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

چرا ساقه گیاه کامپکت از بالا شروع به پوسیدن نموده و برگها هم شروع به ریزش کرده اند؟

این اتفاق نشان دهنده سرد بودن بیش از اندازه محل قرارگیری گیاه می باشد.گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

چرا برگ های دراسنا کامکت دچار سوختگی میشوند؟

نور مستقیم و بیش از حد، باعث سوختن برگهای این گیاه می شود. این گیاه به نور غیر مستقیم احتیاج دارد. یکی از نشانه های کمبود رطوبت در گیاه میتواند سوختگی نوک برگ‌ها باشد.

علت زرد شدن برگ های دراسنا کامپکت چیست؟

انباشته شدن آب در ته گلدان باعث پوسیدگی ریشه ها و  زرد شدن برگهای این گیاه خواهد شد. خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد. حتما در ترکیب خاک دراسنا از شن و ماسه هم استفاده کنید.

علت سیاه شدن نوک برگ های کامپکت جیست؟

زمانی که مشاهده کردید نوک برگها درحال سیاه شدن میباشند، باید سریعا آن بخش از برگ را که سیاه شده با قیچی ببرید. فقط یک میلی متر از سیاهی باقی بماند تا باعث پیشرفت آن نشود. سپس اسید هیومیک را  همراه آب لیمو داخل آب آبیاری گیاه بریزید تا املاح را بشوید و سیاهی نوک برگ بیشتر نشود. برگهای زرد و خشک را از ته بکنید تا گیاه همیشه ظاهر زیبایی داشته باشد.

چرا گل های کامپکت را باید از گیاه جدا کنیم؟

حتما اگر گیاه شما شروع به گلدهی کرد گلهای آن را بچینید؛ زیرا اجازه رشد به گیاه نمیدهد و گیاه شما را ضعیف میکند.

چرا فاصله برگ های دراسنا کامپکت از هم زیاد شده ند؟

اگر دیدید که ساقه رشد علفی داره و فاصله ی برگ ها از هم زیاد شده است یعنی نور کم است و شما باید گیاه را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید و یا از نور مصنوعی برای رشد استفاده کنید.

شپشک آردآلو: یکی از آفت های معمول در میان دراسنا‌ها شپشک آردآلو است که میتواند به این گیاه حمله کند. برای جلوگیری از حمله این موجود میتوانید از اسید هیومیک استفاده کنید. همچنین میتوانید قرص آسپرین را بر روی بوته ها اسپری کنید تا موجب تزریق اسید سالسیلیک به گیاه شوید. این کار خودش یک نوع مبارزه گیاه در برابر بیماری ها میباشد. ولی اگر گیاه شما دچار شپشک شد، ابتدا با الکل و پنبه شپشک ها را از روی گیاه پاک کنید و سپس با استفاده از سم های کونفیدور یا کلروپیرفوس گیاه را سم‌پاشی کنید.

 زردی برگ: زردی برگها بیشتر از آبیاری زیاد و یا تجمع آب در زید گلدان می باشد که باید زهکشی را بررسی کنید و آبیاری را کم کنید.

وجود کرمهای سفید مرده: برای از بین بردن کرم ۲ سی سی سم دیازینون در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری به خاک داده شود ,۷ روز بعد مجددا سم پاشی تکرار کنید.